سه شنبه, 08/27/1399 - 14:42

مطالعه و تحقیق ضرورت اجتناب ناپذیر برای مدیریت عظیم بسیج مردمی

یادداشت مسؤول محترم پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج، جناب آقای دکتر رمضانیان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی.

می‏دانیم 24 آبان ماه روز بزرگداشت علامه آیت الله سید محمد طباطبائی و روز بزرگداشت " کتاب و کتابخوانی" است. نام گذاری ایام و مناسبت ها علاوه بر تکریم و بزرگداشت، فرصتی است برای پرداختن به موضوع و بیان ضرورت ها و بایسته های آن. با تأسف در جامعه ایران و در همه بخش ها حتی دانشگاه ها و مدارس، کتاب مهجور است و کتابخوانی سکه رایجی نیست.

درباره چرایی این مهجوریت و حتی چگونگی برون رفت از آن مطالب زیادی مطرح و کتاب ها نیز نوشته شده است. آنچه در عمل واقع نشده، رواج کتابخوانی است. متأسفانه سال هاست کتابخوانی در فرهنگ ما ایرانی ها جایگاه خود را گم کرده و اکنون که فضای مجازی و دیگر رسانه ها گسترش پیدا کرده، همان نصاب قبل هم کاهش پیدا کرده است.

باید کاری کرد تا مردم خود را نیازمند به مطالعه دقیق کتاب و کتابخوانی ببینند. تا " احساس نیاز" در مردم بوجود نیاید، حرف زدن از کتاب و کتابخوانی ره به جایی نخواهد برد. همه باید برای بوجود آمدن احساس نیاز، تلاش کنیم.

نهادهای مسئول، دستگاه های فرهنگی، مدارس، دانشگاه ها، همه و همه و بسیج بعنوان یکی از بهترین نهادهای فرهنگ ساز نسبت به این موضوع وظیفه مضاعف دارد. هم باید برای گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه سعی و تلاش کند و هم مطالعه و تحقیق را بعنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای مدیریت عظیم بسیج مردمی بکار گیرد.

درک تغییرات و تحولات و درک درست اقتضائات زمان و مکان (برای مأموریت های متنوع و نو به نوی بسیج) و لزوم غلبه بر شرایط و پیدا کردن ابتکار عمل و ...، ضرورت مطالعه و تحقیق  (کتاب و کتابخوانی) را بالاتر می برد و آنرا به الزام سازمانی (نه انتخاب) مبدل می‏نماید.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)