پ, 09/25/1400 - 08:55

بازخوانی پیام امام خامنه ای به مناسبت هفته بسیج در گفتگو با ریاست پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج

آذر ماه امسال (1400) برای دومین سال پیایی بسیجیان از دیدار با مولا و مقتدای خود محروم مانده و معظم له به مناسبت سالروز تشکیل بسیج مستضعفین پیام مهمی را خطاب به بسیجیان و ملّت سلحشور ایران صادر فرمودند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج، آذر ماه سال 1400 برای دومین سال پیایی بسیجیان از دیدار با مولا و مقتدای خود محروم مانده و معظم له به مناسبت سالروز تشکیل بسیج مستضعفین پیام مهمی را خطاب به بسیجیان و ملّت سلحشور ایران صادر فرمودند.

به منظور مداقه بیشتر پیرامون فهوای پیام مقام عظمای ولایت و مروری بر ابعاد مختلف آن، به گفتگو با دکتر رمضانیان ریاست محترم پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج  نشستیم، که در این مقال به صورت خلاصه آورده شده است؛

 پیام مقام عظمای ولایت از دو منظر درونی و بیرونی قابل بررسی است. اگر بخواهیم با نگاه بیرونی، پیام مذکور را مورد توجّه قرار دهیم چند نکته قابل طرح است؛

1) حضرت آقا در  چله دوم انقلاب، به رویش‏های تازه بسیج توجّه می دهد. همچنین در این فراز رویش‏های مذکور را به نسل پیش از خود ارجاع می دهند، نسلی که خود را فرزندان امام می دانستند و امام نیز خود را یک بسیجی می دانست. معظم له انتظار دارند نسل جدیدِ بسیج دنبال‏رو همان نسل باشند، از همان کارکرد و خاصیت آن مقطع بسیج برخوردار باشند. شاید این خطر برای رویش‏ها و طراوت‏های جدید متصور باشد که در معرض دام هایی بیفتند که این روزها برای ضربه زدن به بسیج و غفلت از خط امام گسترانیده شده‏ اند. در واقع در این فراز، امام خامنه ای یکی از مخاطرات نسل جدید در حرکت به سوی قلّه را یادآور می‏شوند.امام

2) قدرشناسی از جایگاه خود نکته دوم است؛ در مسیر تمدن‏سازی حضرت آقا برای بسیج جایگاه ویژه‏ای را متصّور هستند که منتسبان به این شجره طیبه نباید از آن غفلت ورزند. بسیج در حرکت پیشرونده انقلاب، واجد یک توجّه جدی است. نگاه انقلاب به بسیج از ابتدا تاکتیکی نبوده و ایشان به بسیجیان متذکر می‏شوند که جایگاه راهبردی خود را شناخته و قدر بدانند.

3) نکته سوم به کارکرد و نحوه عملکرد بسیج اشاره دارد، انتظار آقا این است که بسیج در همه مسائل کشور حضور داشته، اثربخش و مشکل گشا باشد. لازمه این اثربخشی و مشکل گشایی در افق و چشم انداز پیش‏روی نظام و انقلاب، بهره مندی از دو بال در همه احوال می باشد؛
یک. با اعتماد و توکّل به خدا و هّمت بلند، به هیچ وجه نباید به خود متکّی شده و از خداوند دانا و توانا غافل گردد. همچنین در هیچ شرایطی نباید کوتاه همّت و تنبل پیشه شود.
دو. از سوی دیگر به بال دوم یعنی خردمندی و درست‏اندیشی می‏پردازد.
به تعبیری حضرت آقا تأکید می‏فرمایند که اگر بسیج می‏خواهد در افق پیش‏روی انقلاب گره گشا و اثربخش باشد، از مجهّز شدن به این دو بال و سنت الهی و حرکت توأمان و هماهنگ آن‏ها  با یکدیگر، گریزی نخواهد داشت.

تأکید بر بحث خردمندی و درست اندیشی و نیز توجّه به اعتماد و توکّل به خدا، حاکی از دو نگاه غلط در سطح مدیران و سیاست گذاران است؛

یکی دچار وابستگی، بی هویتی و اتکال به نظریه های غربی برای اداره جامعه است که در مجموع طیف فکری ما نمی توانیم را تشکیل می دهند و دیگری که در نقطه مقابل قرار دارند دچار سهل اندیشی، بی دقتی و عدم توجه به واقعیت ها هستند. در این بیان نافذ حضرت آقا هر دوی این نگاه نفی شده و اتکاء را به خداوند متعال دانسته و درست اندیشی را سرلوحه امور قرار می دهند.

4) در ادامه به تجربه ملّت ایران اشاره می‏فرمایند که هرجا این طور عمل شد، شاهد گره گشایی و اثربخشی در آن عرصه بودیم و هرجا از آن دو غافل شدیم، موفقّیت لازم محقّق نشد.
 در آخر باید گفت سرفصل‏های این پیامِ کوتاه و در عین حال پر مغز، اقتضا می‏کند توصیه به این دو اصل را با نگاه ایجابی از یک سو و نیز نگاه سلبی و آسیب شناسانه از سوی دیگر، در بعد فردی و جمعی مبنا و مناط نظر و عمل خود قرار دهیم.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML